Dzień Dziękczynienia 🍽️

Dzień DziękczynieniaŚwięto Dziękczynienia (ang. Thanksgiving Day) – święto obchodzone w Stanach Zjednoczonych w czwarty czwartek listopada, a w Kanadzie w drugi poniedziałek października, jako pamiątka pierwszych dożynek mieszkańców kolonii Plymouth w 1621 roku.

Charakterystycznym elementem posiłku jest pieczony indyk. O popularności indyka jako tradycyjnego elementu kolacji świadczyć może fakt, że kolokwialnie określa się Dzień Dziękczynienia jako Turkey Day (“Dzień Indyka”) oraz jego reprezentacja w mediach. Co roku prezydent Stanów Zjednoczonych ułaskawia jednego indyka, który nie zostanie zjedzony i resztę swoich dni spędzi spokojnie na farmie.

Niemal każde większe miasto organizuje na Dzień Dziękczynienia jakieś wydarzenie. Pierwsza parada w Stanach Zjednoczonych zorganizowana z okazji Thanksgiving odbyła się w Filadelfii w 1920 roku. Największą i najbardziej znana paradą jest parada w Nowym Jorku, w Los Angeles parada odbywa się na czerwonym dywanie (red carpet). W Chicago z kolei paradę sponsoruje McDonald. Wszystkie powyższe parady są transmitowane w całym kraju w telewizji.

Podstawowe słownictwo i wyrażenia:

apple pie – szarlotka
baked potato – pieczony ziemniak
bread – chleb
buttered rum – rum z masłem na ciepło
cider – cydr
corn – kukurydza
cornbread – chleb kukurydziany
cranberry sauce – sos żurawinowy
gravy – sos mięsny
custard – krem angielski
dessert – deser
drumstick – udko
grits – kasza kukurydziana
mashed potatoes – puree ziemniaczane
oven – piec
pie – ciasto
plate – talerz
platter – półmisek
popovers – bułeczki z mąki, mleka, jajek, soli i masła
pots – garnki
pumpkin – dynia
pumpkin pie – ciasto dyniowe
recipe – przepis
roast – pieczony
roast turkey – pieczony indyk
roll – bułka
soup – zupa
squash – kabaczek
stuffing – farsz
sweet potato – batat
casserole – naczynie żaroodporne, potrawa z piekarnika
meal – posiłek
tablecloth – obrus
turkey – indyk
autumn jesień
blessings – błogosławieństwa
a celebration – uroczystość
a centerpiece – dekoracja na środku stołu
colonists – kolonista
fall colors – jesienne kolory
fall leaves – liście jesienne
family – rodzina
a feast – uczta
giblets – podroby
to gobble – pożerać
gratitude – wdzięczność
harvest – plony, żniwa
leaves – liście
leftovers – resztki (jedzenia)
a national holiday – święto narodowe
native – rodzimy
a plantation – plantacja
settlers – osadnik
a marching band – orkiestra marszowa
a family celebration – rodzinna uroczystość
to have a lot of leftovers – mieć dużo resztek (jedzenia)
to host a feast – zorganizować ucztę
to prepare a feast – przygotować ucztę
to settle a new colony – założyć nową kolonię
to set the table – nakryć do stołu
to stuff a turkey – nadziać indyka
to serve dinner – podać obiad
                    Marketing i pozycjonowanie strony przez: POZYCJONER SEO z Wrocławia :)Lektor angielskiego Izabela Popławska prowadzi korepetycje angielskiego we Wrocławiu tj. szkolenia w języku angielskim, angielski dla firm, angielski biznesowy (Business English), przygotowanie do egzaminów: FCE, CAE, IELTS; język angielski w medycynie, B2/C1 na studiach, jak również pomoc w nauce i rozwoju konkretnych umiejętności. Prowadzimy Testy na Egzamin Ósmoklasisty z języka angielskiego. Nauczyciel języka angielskiego Izabela Popławska jest właścicielem English Parrot - wrocławskiej szkoły języka angielskiego. Do usług nauczania angielskiego należy przygotowanie do egzaminów z angielskiego, pomoc w konwersacji w języku angielskim, pomoc w nauce i rozwoju konkretnych umiejętności w języku angielskim, przygotowanie do matury z angielskiego. Czym wyróżnia się nauczanie angielskiego w EnglishParrot? Korepetycje w szkole English Parrot, charakteryzują się nauką angielskiego w małych grupach oraz angielski indywidualnie oraz zajęcia tematyczne dla osób dorosłych. Pytaj także o: business english, angielski dla firm, angielski medyczny. Najczęstsze wyszukiwania na stronie EnglishParrot.pl: angielskiwrocław czy angielski nauka wrocław, lub szkolenia angielski Wrocław, a także angielski dla firm Wrocław i angielski tanio lub angielski wrocław opinie. Pytano także o: business english Wrocław i kursy angielskiego Wrocław lub Korepetycje Angielski Wrocław OLX, native speaker gumtree, a także o: nauka angielskiego w domu Wrocław czy lektor języka angielskiego Wrocław i konwersacje po angielsku lub przygotowanie do egzaminów z języka angielskiego. Nasza szkoła angielskiego to także Native Speaker, prywatne lekcje angielskiego Wrocław i angielski indywidualnie Wrocław oraz wrocławskie konwersacje angielski. Polecamy angielski biznesowy wrocław, indywidualne lekcje z języka angielskiego, powtórka do matury angielski, skuteczne przygotowania do matury z angielskiego, wrocławska matura z angielskiego, nauka angielskiego w małych grupach, angielski dla początkujących, korepetycje angielski wrocław olx, EnglishParrot, Business English Wrocław. Pytaj o Egzamin Ósmoklasisty z angielskiego dla dziecka, Test Ósmoklasisty z języka angielskiego oraz Egzamin Ósmoklasisty Angielski.